Herbář

ALOE VERA

ANTIOXIDANT, DETOX, VITAMÍNY, KŮŽE, VLASY, NEHTY

Aloe vera (Aloe barbadensis miller) neboli Aloe pravá je sukulentní rostlina, pocházející pravděpodobně z Arabského poloostrova. Aloe prospívá zdravé pleti, nehtům a vlasům, pomáhá léčbě povrchových zranění a kožních problémů. Podporuje přirozenou obranyschopnost, imunitní systém, usnadňuje premenstruační syndrom, má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Dále působí jako antioxidant, má vliv na hladinu cukru v krvi, napětí a únavu. Tato rostlina je rovněž bohatá na vitamíny, minerály, antioxidanty a aminokyseliny, které zajišťují harmonickou činnost organismu. Účinky aloe vera výborně působí při očistných kúrách, při detoxikaci organismu a zlepšuje funkci trávicí soustavy.

 

AŠVAGANDA

ADAPTOGEN, AJURVÉDA, SPÁNEK, RELAXANT, IMUNITA

Ašvaganda (Withania somnifera), neboli také indický ženšen nebo vitánie, je léčivá rostlina pocházející z Indie, Afriky a oblasti Středomoří. Přispívá k udržení normálního duševního zdraví, zlepšuje náladu, podporuje relaxaci, imunitu a vitalitu. Má vliv na mentální a kognitivní činnost, koncentraci a zmírňuje únavu. Ašvaganda také podporuje zdraví kůže, pleti a svalstva. Pravidelné užívání podporuje snadnější přechod do spánku a urychluje usínání. Dále zajišťuje normální činnost kardiovaskulárního systému.

 

BRAHMI

MOZEK, PAMĚŤ, ANTIOXIDANT, IMUNITA

Brahmi (Bacopa monnieri) je nízká vodní bylinka, původem z JV Asie, vyskytující se v bažinatých oblastech, mokřadech nebo u břehů řek. Mezi její účinky na organismus spočívá v posilnění a regeneraci nervové soustavy. Je vynikající pro lidský mozek, který okysličuje, podporuje koncentraci a zlepšuje paměť. Používá se jako prevence proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. Zabraňuje také projevům předčasného stárnutí, je silným antioxidantem, který pročišťuje krev. Podporuje relaxaci a duševní rovnováhu, údajně ji užívají jogíni před meditací. Podporuje imunitní systém a obranyschopnost.

Doporučení: Neužívat společně s ginkgo bilobou.

 

ČERNÝ ČESNEK

ANTIOXIDANT, IMUNITA, CHOLESTEROL, SRDCE, CÉVY

Černý česnek vzniká speciálním zpracováním česneku kuchyňského (Allium sativum). Při jeho výrobě se vybrané palice česneku vystavují určité vlhkosti a teplotě po dobu několika týdnů. Tento proces pozitivní účinky na zdraví ještě zesiluje. Černý česnek je výborným antioxidantem, působí antibakteriálně, pomáhá udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, posiluje imunitu, srdeční činnost, cévy a snižuje krevní tlak. Prospívá tělu při nachlazeních, infekcích a doporučuje se na dýchací problémy, jako jsou alergie nebo astma. Dodává tělu množství vitamínů a minerálů. Pomáhá při pocitech těžkých nohou.

 

GINKGO BILOBA

CÉVY, MOZEK, PAMĚŤ

Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je strom, původem z Číny, který dosahuje výšky až 35 metrů a patří k nejstarším rostlinám na Zemi. Jinan rozšiřuje cévy, proto je výbornou prevencí proti náhlým mozkovým příhodám nebo infarktu myokardu. Pomoci může také při poruchách paměti, závratích, otocích mozku, hučení v uších, bolesti hlavy, pomatenosti apod. Dále může pomoci proti křečovým žilám a proti projevům Parkinsonovy či Alzheimerovy choroby. Dále výborně pomáhá při nedokrvení dolních končetin a při srdečních arytmiích. Má také účinky antibiotické a protialergické, zejména při astmatických záchvatech.

 

MACA

RELAXANT, HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHA, LIBIDO, VITALITA

Kořen Maca (Lepidium meyenii), známý také jako peruánský ženšen, je rostlina pocházející z centrálních And Jižní Ameriky. Maca je plná vitamínů, minerálů a antioxidantů, obsahuje aminokyseliny, mastné kyseliny, hořčík, draslík, zinek, měď, selen, B-vitaminy a další. Pomáhá snižovat stres a úzkost, zlepšuje stav mysli. Díky svým povzbuzujícím účinkům může pomoci s nárůstem energie a se spánkovými problémy. Pomáhá také zvyšovat libido a sexuální touhu. Je vhodný pro ženy, které trpí hormonální nerovnováhou, včetně žen s PCOS (syndrom polycystických ovárií) nebo menopauzou. Mužům zvyšuje počet a zlepšuje aktivitu spermií.

 

OSTROPESTŘEC

ANTIOXIDANT, DETOX, TRÁVENÍ, JÁTRA, KREVNÍ TLAK

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je jednoletá až dvouletá bylina, vyskytující se okolo Středozemního moře, ale také v JZ Asii nebo na Kanárských ostrovech. Jeho nejvýznamnějšími benefity jsou léčbaa ochrana jater i ledvin, pomoc k normálnímu trávení a příznivý účinek na žlučník, slezinu a kožní onemocnění jako je ekzém, lupénka nebo pigmentové skvrny. Pomáhá zmírňovat záněty, cirhózu, eliminuje vznik a zvětšování žlučových kamenů. Dokáže pomoci s regenerací cévních stěn a s pročištěním žlučového měchýře a žlučových cest, včetně dvanácterníku. Dále je vhodný pro regulaci nízkého tlaku krve, i pro pacienty s poruchami krevního oběhu.

 

PÍSKAVICE

TRÁVENÍ, CHOLESTEROL, CÉVY

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) je bylina původem ze Středomoří. Má květy bělavé barvy a jako plody má dlouhé lusky, které mohou obsahovat až dvacet semen. A právě tato semena obsahují látky používané v lékařství. Pískavice se používá při trávicích potížích - nadýmání, průjmech, pálení žáhy, překyselení žaludku, křeče atd. Celkově posiluje organismus a podporuje regeneraci. Dále snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Funguje jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám. V tradičním lékařství byl doporučován kojícím ženám pro zvýšení produkce mateřského mléka. Ženy také věřily, že semena byliny působí jako afrodisiakum a že zlepšuje tvar a pevnost poprsí.

RDESNO

CHOLESTEROL, KRVETVORBA, PAMĚŤ, REGENERACE

Rdesno mnohokvěté (Polygonum multiflorum) je vytrvalá, 7 až 10 metrů dlouhá bylina, pocházející z Číny. Obsahuje minerály jako hliník, měď, draslík nebo hořčík. Má pozitivní vliv na normální hladinu cholesterolu v krvi, na normální činnost kardiovaskulárního systému, na hormonální nerovnováhu, posiluje krvetvorbua regeneraci svalstva, šlach a kostí. Mužům pomáhá při vypadávání vlasů. Dále zlepšuje fyzické i psychické zdraví, má protizánětlivé účinky a mělo by pomáhat paměti a při učení.

 

SCHIZANDRA

ADAPTOGEN, CÉVY, JÁTRA, DÝCHÁNÍ, ZRAK

Schizandra (Schizandra Chinensis Turcz.) je opadavá liána, která se vyskytuje v korunách listnatých stromů. Původem pochází z Asie, má červené plody, které obsahují jedno nebo dvě semena. Schizandra patří mezi adaptogeny, které mají povzbuzující účinky. Působí proti únavě, stresu, zlepšují dýchání a ostrost zraku. Používá se i k regeneraci a ochraně jater, účinná je i k regeneraci jaterní tkáně poškozené alkoholem. Semena rostliny stimulují cévní systém a chuť k jídlu a snižují riziko civilizačních chorob. Zvyšují krevní tlak, proto by meli být lidé s vysokým tlakem a epilepsií se schizandrou opatrní.

 

WILD YAM

KLIMAKTERIUM, HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHA, PAMĚŤ

Smldinec chlupatý (Dioscorea villosa) neboli Wild Yam je exotická rostlina pocházející původně z oblasti Střední a Jižní Ameriky. Je často využíván v období klimakteria neboli přechodu do fáze reprodukčního klidu, u kterého přispívá ke zmírňování nepříjemných pocitů a vjemů – návaly horka, pocení, bušení srdce, únava, poruchy spánku, nespavost, deprese, závratě, emocionální výkyvy. Pomáhá s regulací menstruačního cyklu a s dosažením rovnováhy ženských pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Pozitivně ovlivňuje paměť a koncentraci.

 

KURKUMA

AJURVÉDA, ANTIOXIDANT, PROTI ZÁNĚTU, IMUNITA, ZAŽÍVÁNÍ

Kurkumě nejen ajurvéda, ale také současné studie připisují úžasné léčivé vlastnosti. Kurkuma je silně protizánětlivá, a to především v případech akutních. Kurkuma má schopnost potlačit srážlivost krevních destiček, čímž dochází k utlumení zánětlivých procesů v těle. Jedná se o silné přírodní antibiotikum s protivirovými a protibakteriálními účinky, které je organismem výborně snášeno. Kurkuma také funguje jako skvělá prevence a způsob, jak posílit imunitní systém. Ajurvéda však kurkumy využívá nejvíce k posílení okruhu jater. Kurkuma je silný antioxidant, který dokáže očistit játra při zánětech i jejich toxickém poškození.

 

TRIBULUS

LIBIDO, HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHA, POTENCE

Tribulus terrestris (Kotvičník zemní) je oblíbenou bylinou zejména u mužů, ale skvěle funguje i u žen. Přirozeně podporuje obranyschopnost, má vliv na hormonální aktivitu a pohlavní systém. Přispívá k udržení normálních funkcí kardiovaskulárního systému. Blahodárně působí na nervový systém a podporuje normální zdraví dýchacích cest i pleti. Kotvičník uržuje zdraví dásní a úst. Obsahuje fytosteroly, které se označují za rostlinné steroidy.

 

RAKYTNÍK

ANTIOXIDANT, IMUNITA, VITAMÍNY, DETOX, OMEGA 3

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je trnitý keř, který pochází z oblasti Číny, Kavkazu, Mongolska, Nepálu a Indie. V současnosti je rozšířený po celé Evropě. Díky vysokému obsahu vitamínů C, B, D, A a E má příznivý vliv především na imunitní systém a zvyšuje odolnost vůči infekcím a stresu. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, dále stimuluje činnost jater a plic, a pomáhá tak při jejich onemocněních. Reguluje také krevní oběh a kardiovaskulární systém. Čistí tělo od toxických látek, pomáhá při kožních onemocněních, popáleninách a omrzlinách. Také příznivě působí při revmatismu a má protinádorové účinky.

 

ŽENŠEN

ADAPTOGEN, ŽIVOTABUDIČ, IMUNITA, POTENCE, VITALITA

Ženšen pravý (Panax ginseng) je nejsilnější tonikum tradiční čínské medicíny a vysoce účinný modelový adaptogen. Ženšen je nejlépe probádanou mediciální rostlinou vůbec, obsahuje několik desítek silně léčivých látek tzv. ginsenosidů, které tvoří více než 20 % hmotnosti sušeného kořene. Výborně se uplatňuje v prevenci a léčbě civilizačních nemocí. Ženšen pravý je užívaný po staletí pro své příznivé účinky na vitalitu, výdrž, celkovou fyzickou kondici a imunitu.

 

ŽENŠEN SIBIŘSKÝ

ADAPTOGEN, RELAXANT, ÚNAVA, CHOLESTEROL, IMUNITA

Sibiřský ženšen (Eleuterokok ostnitý) obsahuje vysoké množství specifických látek tzv. eleuterocidů, díky nimž má řadu blahodárných účinků na celý organismus. Jedná se o klasický adaptogen a antioxidant. K jeho účinkům patří i ochrana před osteoporózou a před oxidačním poškozením tkáně. Ženšen sibiřský snižuje hladinu hormonálního a buněčného stresu, čímž přímo bojuje proti únavě.

 

REISHI

ADAPTOGEN, PROTI ZÁNĚTU, IMUNITA, DIETA

Reishi (Ganoderma lucidum, Lesklokorka lesklá) je modelová léčivá houba a adaptogen. Reishi je pro své širokospektrální účinky nazýváno božskou houbou nesmrtelnosti. Praktické využití má zejména v prevenci a léčbě rakoviny. Obsahuje specifické látky (betaglukany, polysacharidy), které působí na aktivaci imunitní odpovědi organismu. Má vysoký protizánětlivý, srdečně-cévní a neuroprotektivní účinek. Reishi může pomáhat při diabetu a redukční dietě. Doporučení při užívání: Pravidelně 5 dnů, následně 2 dny vynechat. Preventivně lze užívat až několik měsíců. Doporučujeme užívat současně s vitamínem C. Při konzumaci mediciálních hub vitamín C zlepšuje vstřebatelnost účinných látek. Je vhodné užívat vitamín C v dávkách až do 2 000 mg.

 

CORDYCEPS

ADAPTOGEN, VITAMÍNY, IMUNITA, LEDVINY

Housenice čínská (Cordyceps sinensis) je vzácná houba, které má bohaté tradiční využítí. Cordyceps je výrazný adaptogen, zpomaluje stárnutí, obsahuje Cordycepin, betaglukany a celou řadu cenných bioaktivních látek, dále vitamíny D, E, K, B, C, minerály a stopové prvky. Doporučení při užívání: Nedoporučuje se užívat večer, protože může narušovat spánek. Pravidelně 5 dnů, následně 2 dny vynechat. Preventivně lze užívat až několik měsíců. Doporučujeme užívat současně s vitamínem C. Při konzumaci mediciálních hub vitamín C zlepšuje vstřebatelnost účinných látek. Je vhodné užívat vitamín C v dávkách až do 2 000 mg.

 

HLÍVA ÚSTŘIČNÁ

ADAPTOGEN, IMUNITA, CHOLESTEROL, VITALITA

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus) je nejznámnější a nejvíce skloňovaná léčivá houba na světě. Obsahuje velké množství vitamínu B, C, D, K a betaglukanů, které pomáhají pro aktivaci imunity. Má prokázané antidiabetické, antimikrobiální, imunomodulační účinky a také snižuje hladinu cholesterolu. Doporučení při užívání: Pravidelně 5 dnů, následně 2 dny vynechat. Preventivně lze užívat až několik měsíců. Doporučujeme užívat současně s vitamínem C.Při konzumaci mediciálních hub vitamín C zlepšuje vstřebatelnost účinných látek. Je vhodné užívat vitamín C v dávkách až do 2 000 mg.

 

ČAGA

ADAPTOGEN, ANTIOXIDANT, LYMFATICKÝ OBĚH, VITALITA

Čaga (Rezavec šikmý, Inonotus obliquus) je houba rostoucí na kmenech bříz. Jedná se tedy o tradiční evropskou a severoevropskou houbu, která se v ruské medicíně využívá již minimálně 4 století. Je užívána zejména pro své antioxidační účinky. Čaga pozitivně ovlivňuje mediátory zánětu, má také pozitivní vliv na trávení a žaludeční problémy. Čaga je výborný adaptogen. Doporučení při užívání: Pravidelně 5 dnů, následně 2 dny vynechat. Preventivně lze užívat až několik měsíců. Doporučujeme užívat současně s vitamínem C.Při konzumaci mediciálních hub vitamín C zlepšuje vstřebatelnost účinných látek. Je vhodné užívat vitamín C v dávkách až do 2 000 mg.

 

CO JE TO ADAPTOGEN?

Jako adaptogeny jsou označovány byliny, případně houby, které podporují přirozenou schopnost organismu vyrovnat se se stresem, mají antidepresivní účinky a bojují proti únavě. Stres negativně ovlivňuje imunitu, hormonální rovnováhu, kognitivní funkce a biologický rytmus. Lepším zvládáním stresu se dramaticky zvyšuje kvalita života. Tyto látky jsou dále výbornou prevencí a léčbou civilizačních chorob. Při pravidelném užívání také zpomalují stárnutí, chrání játra a pomáhají předcházet naše vlastní adaptační mechanismy a díky tomu nám napomáhají k uzdravení.